Nem kérdéses: a Fidesz menekültügyben kétségkívül a legjobb, politikailag legjövedelmezőbb álláspontot ütötte meg. Ha a politikát úgy kezeljük, mint egy piacot, akkor mondhatjuk: letarolták a piacot. Kaptak ezért hideget, meleget külföldről, belföldről egyaránt. A menekültügyet a tragikus párizsi események sajnos még aktuálisabbá és kiélezettebbé tették. Egy ilyen feszült helyzetben nagyon meg kell fontolni minden egyes mondatot. Miniszterelnökünk napirend előtti felszólalásában világos és egyértelmű hangot ütött meg. A beszédet bárki meghallgathatja vagy annak kivonatát elolvashatja. Melegen ajánlom mindenkinek.
(A bejegyzés a "tovább" gomb után folytatódik.)
De mi is volt ennek a mondanivalónak a lényege? Magyarország határozottan és keményen kiállt az illegális bevándorlás ellen. Az EU ezzel szemben az emberiesség nevében korlátlanul engedte be a migránsokat. A baj ezzel csak az, hogy a menekültek között megbújhatnak dzsihadisták. Erre a veszélyre Magyarország már korábban is figyelmeztette az európai államokat. Ne legyenek illúzióink, az ISIS minden alkalmat próbál megragadni, hogy diverzánsokat csempésszen Európába.
A franciaországi merényletek arra mutattak rá, hogy mindössze egy maroknyi dzsihádista elég ahhoz, hogy brutális mészárlást hajtsanak végre ártatlan civilek között. Ezt sajnos Párizsban az emberek saját bőrükön tapasztalták. Nem tudhatni hány terrorista érkezett kontinensünkre, és azt sem, hogy hol fognak legközelebb lecsapni. Csak reménykedhetünk abban, hogy a hatóságok és titkosszolgálatok időben megfékezik az esetleges merényletre készülőket. Ha a nyitott határok politikájával esélyt adunk arra, hogy akár csak egy terrorista is az Európai Unió területére lépjen, akkor ezt a politikát fel kell adni. A terrorizmusra csak a zérótolerancia lehet a megfelelő válasz.
Nehéz bármit hozzáfűzni Orbán Viktor már belinkelt beszédéhez, hiszen annyira összeszedetten, lényegre törően, átfogóan fogalmazott. Ugyanakkor érdemes megvizsgálni, hogy miért olyan sikeres ez a fajta politika. Szerintem erre a válasz nagyon egyszerű: mert a lehető legközelebb van az emberek álláspontjához. Az emberek szeretnének egy békés, nyugodt életet, és legkevésbé sem szeretnének dzsihadisták támadásától rettegni vagy félteni családjukat. Világos, hogy ehhez az kell, hogy esélyt se adjunk a szélsőséges elemeknek, hogy átlépjék a kontinens határait. A Fidesz kormányon pont ezt a politikát folytatja, és emellett kérlelhetetlenül ki is áll. Nem akarjuk ugyanakkor azt sem, hogy más államok felelőtlen politikájának mi igyuk meg a levét. Ezért utasítják el a betelepítési kvótát.
Hadd szemléltessem egy emberközeli, érhető példával a helyzet súlyát. Kedves Olvasó, próbáld magad beleképzelni az alábbi helyzetbe:
Otthon családoddal ebédelsz, majd egyszer csak egy ismeretlen benyit az ajtódon. Bemegy a házadba, és ételt és alvóhelyet kér. Bosszankodva, de ellátod. Másnap már 10 ismeretlen jön, és ő is étel és alvóhelyet kér. Jogod van-e bezárni az ajtódat, hogy ne jöjjön be több ismeretlen? Jogod van-e a már bent lévőket kirakni a házadból? Úgy gondolom, igen. Nem vagy köteles az ételedet és a házadat ismeretlenekkel megosztani, akik még a nevüket sem mondják meg.
Most képzeld el, kedves Olvasó, hogy bezártad ajtódat, és így nem jönnek az ismeretlenek. Azonban kopogtat a szomszéd néni, Angéla. Angéla néni elmondja neked, hogy hozzá is sok ismeretlen érkezett, de ő humánus, ezért nem akarja kiutasítani őket a házából, és mindent megad nekik: ételt és italt. Sőt, Angéla meg is mondta az ismeretleneknek, hogy hozzá nyugodtan jöhetnek. De nem akarja őket egyedül ellátni, ezért azt mondja, hogy neked is be kéne fogadni párat azokból az ismeretlenekből, akiket Angéla néni beengedett. Jogod van-e nemet mondani Angéla kérdésére?
A dolgot tovább súlyosbítja, amikor kiderül, hogy az egyik bácsinál ezek az ismeretlenek megöltek valakit. Tudod, hogy lehetnek köztük gyilkosok. Tudod, hogy nem mindegyik gyilkos, de nem tudod, ki az, aki gyilkos. Ilyen helyzetben jogodban áll-e azt mondani, hogy nem engedsz be több ismeretlent, mert félted az otthonod a családod?
Ha a fentebbi példánál valamennyi kérdésre "igen" választ tudtál adni, akkor kedves Olvasó már értheted, miért a Fidesz álláspontja a leginkább elfogadhatóbb a témában. De mit tud ilyenkor a többi párt kezdeni?
A Jobbik belátta, hogy ebben a kérdésben nehéz lesz megszorongatni a kormánypártot, ezért inkább támogató álláspontot vett fel. Az LMP kezdetben próbált érvelni, de mára ők is sokat finomodtak. Jelzésértékű, hogy Schiffer András ma már a terrorizmus ellen sürgetett európai összefogást, és nem a menekültkérdés kezelésének ügyében. Ezek okos és bölcs álláspontok voltak. És a baloldal? A baloldal még mindig köti az ebet a karóhoz, és úgy gondolják, hogy igenis el kell látnunk a sok ismeretlent, és Angéla néninek joga van átküldeni hozzánk őket. Az MSZP-n belül egyébként Hiller István próbált ezen finomítani, de párttársai nem osztották nézőpontját. A DK... Nos, a DK... Hát őket tudjuk.
A DK-ra azért érdemes visszatérni, mert ekkora bohócpártot nem látott az ország. Ők úgy döntöttek, szabadságot vesznek ki. De nem úgy tűnik, hogy változtattak volna az álláspontjukon (lásd: itt). Pedig most jött el az idő, hogy mindenki kimondja melyik oldalon is áll. Akik ma Európa népeinek szembeköpői, talán holnap bukni fognak. Akik pedig ma még talán kockázatos politikai hangot ütnek meg, azokat az élet holnap igazolja. Nem is kérdés, hogy melyik kormány álláspontjára álljunk ebben a kérdésben. Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy épp a mi kormányunk az, amelyik a legjobban védi Magyarország és tágabban Európa érdekeit ezekben a zűrzavaros időkben. Egy percre pedig érdemes lehet eljátszani a gondolattal, hogy mi történt volna akkor, ha ez az emberáradat nem Orbán Viktor, hanem Gyurcsány Ferenc kormányzása alatt éri el hazánkat. Bele se merek gondolni...
Az utolsó 100 komment: